لوگوی چهارده بازیکن

فوتبال فانتزی 14 بازیکن

چهارشنبه, 1 خرداد 1398 Wednesday, 22 May 2019

چهار هفته بدون برد برای برانکو و پرسپولیس؛ طرحی نو درانداز!
زمان: 1398/02/22 12:11

چهار هفته بدون برد برای برانکو و پرسپولیس؛ طرحی نو درانداز!

اطلاق عنوان جذاب به لیگی که صدرنشین آن در چهار هفته اخیر بردی نداشته و دو گل به ثمر رسانده اجحاف در حق لیگ‌هایی است که از فرط جذابیت تماشاگرانش را سیراب می‌کند.


به گزارش فوتبالی پرسپولیس با تساوی مقابل ماشین‌سازی تبریز همچنان فاصله‌اش را با سپاهان در سه امتیاز نگه داشت تا با کسب یک تساوی مقابل پارس‌جنوبی در هفته آخر نیز بتواند در قهرمانی لیگ هت‌تریک کند. پرسپولیس که در شش بازی اخیر خود بردی نداشته و چهار تساوی کسب کرده، همچنان امید اول قهرمانی در لیگ است و این از نکات جالب و چه بسا تاسف‌بار برای لیگ برتر ایران است که صدرنشینانش در روزهایی که به شدت به برد نیاز دارند، تساوی به دست می‌آورند. پرسپولیس در نیم‌فصل دوم ۷ برد، ۶ تسا‌وی و یک باخت داشته و سپاهان که نزدیکترین حریف پرسپولیس بوده نیز ۶ برد، ۶ تساوی و دو باخت داشته است‌. در چهار هفته اخیر سپاهان دو برد و دو تساوی داشته و پرسپولیس نیز چهار تساوی کسب کرده است‌. این اوضاع دو مدعی اصلی قهرمانی در لیگ است که نشان می‌دهد حریفان دیگر چگونه فرصت‌ها را برای رسیدن به این دو مدعی از دست داده‌اند و از طرفی خود سپاهان نیز با فرصت‌سوزی تمام نتوانسته صدر جدول را از پرسپولیسی که در هفته‌های اخیر خوب نتیجه‌گیری نکرده پس بگیرد.

پرسپولیس مشخصا خوب بازی نمی‌کند. خستگی بهانه‌ای شده که قرمزها بازی‌های ضعیف خود را در هفته‌های اخیر با آن توجیه کرده‌اند اما پرسپولیس مشکل تاکتیکی دارد و این را نمی‌توان در پوشش خستگی مخفی کرد. شانس پرسپولیس در این بوده که حریفانش نیز چندان در نتیجه‌گیری جدی و موفق نبوده اند وگرنه بعید نبود تکلیف قهرمانی قرمزها تنها به دست خودشان نمی‌بود. پرسپولیس نهایتا این فصل قادر است با ۶۱ امتیاز قهرمان لیگ شود در حالی که در دو فصل قبل با ۶۶ و ۶۴ امتیاز قهرمان شده و حالا هم‌امتیاز فصلی است که پس از استقلال خوزستان دوم شد. شاگردان برانکو در دو فصل قبل ۴۶ و ۴۸ گل زدند و در ایت فصل تا کنون ۳۵ گل به ثمر رسانده‌اند ضمن اینکه آنها در هر سه فصل اخیر ۱۴ گل دریافت کرده‌اند. آمار مشابه گل خورده و کاهش گل‌های زده نشان از کیفیت پایین‌تر قهرمانی احتمالی پرسپولیس در این فصل نسبت به دو فصل قبل دارد. اگر در نیم‌فصل اول حساسیت بازی‌های لیگ قهرمانان و همچنین کمبود بازیکن علت اصلی پایین آمدن آمار گلزنی پرسپولیس و به تبع آن کاهش کیفیت فنی بازی‌های این تیم بود اما در نیم‌فصل دوم که چند بازیکن موثر به تیم اضافه شدند علت افت فنی شاگردان برانکو را باید در دلایل دیگری جستجو کرد.

در مصاحبه‌های بازیکنان پرسپولیس همچنان می‌توان ردی از کلماتی را یافت که شوق آنها در کسب موفقیت‌های بیشتر را نشان می‌دهد اما عملکرد آنها در زمین تناسب زیادی با میزان انگیزه‌شان در قبل از بازی ندارد‌. قرمزها عادت کرده‌اند به سردمداری کاپیتان خود دائم از اراده‌هایی بگویند که نمی‌خواهند آنها قهرمان شوند اما انگار این بازی بیرون از زمین کاپیتان باعث شده بازیکنان به خود بقبولانند که عامل نتیجه‌گیری نامناسب آنها در شش بازی گذشته در لیگ و آسیا، چیزی غیر از افت فنی‌شان بوده است. با این شیوه و این طرز فکر چه بسا این آخرین قهرمانی پیاپی آنها در لیگ باشد و باید خود را برای یک فصل سخت در سال بعد آماده کنند. نمی‌توان گفت که برانکو و بازیکنانش از کسب موفقیت اشباع شده‌اند اما می توان گفت که اتمسفر و جو روحی حاکم بر تیم قابل مقایسه با نیم‌فصل اول و روزهایی که تیم با دست خالی در آسیا می‌جنگید نیست. در چنین جوی بازگرداندن ستاره‌های جدا شده از تیم نیز برای فصل بعد نیز نمی‌تواند دوباره آن اراده‌ی عجیب برای کسب موفقیت را به تیم بازگرداند. موفقیت‌های پی‌در‌پی در لیگ باعث شده تا این تصور در ناخودآگاه بازیکنان بوجود آید که با تلاش کمتری هم می‌توان لیگ را فتح کرد. با این مجموعه بازیکنانی که به نظر می‌رسد ناخودآگاه از کسب موفقیت اشباع شده‌اند، برانکو کار سختی برای ادامه‌ی سلطه‌ی خود در لیگ دارد. چه بسا خود برانکو نیز در پرسپولیس به روزمرگی رسیده و بحث انتخاب سرمربی تیم ملی تمرکزش را تا حدودی از او گرفته است. هر چه تعداد قهرمانی های پرسپولیس زیادتر می‌شود کار برانکو نیز در این باشگاه سخت‌تر خواهد شد. بالا نگه داشتن تیمی که شاکله اصلی آن چهار فصل است که کنار هم بازی کرده‌اند چه از نظر روحی و چه از نظر فنی کار سختی است. حتی تجربه تیم‌های بزرگی چون بایرن‌مونیخ و یا منچستریونایتد زمان فرگوسن نشان می‌دهد که این تیم‌ها نیز سکته‌هایی در کسب قهرمانی‌های متوالی داشته‌اند و در مواردی مجبور به تغییر مربی یا بازیکنان کلیدی و یا تغییر سبک بازی شده‌اند. نظیر اتفاقی که برای فرگوسن و یونایتدش پس از ظهور مورینیو و ونگر افتاد و این مربی مجبور به تغییر سبک بازی تیمش شد.

برانکو نیاز دارد تا کم‌کم به فکر تغییرات در تیمش باشد. این تغییر ممکن است شامل اضافه کردن بازیکنان جدید و با انگیزه، یا تغییر سیستم و سبک بازی تیمش باشد. در وهله‌ی اول او می‌تواند موافقت خود را برای خروج بازیکنانی که پیشنهاد خارجی دارند اعلام کند و از طرفی به دنبال این باشد تا به جای بازگرداندن بازیکنان جدا شده جوان‌ها و یا بازیکنان مشتاق و تشنه موفقیت را جایگزین ستاره‌های جدا شده تیمش کند. ضمن اینکه تیم او نیاز به تلاش مضاعفی برای تکرار موفقیت دارند و دیگر با این حد از تمرین و سختی نمی‌توان لیگ را فتح کرد. همان‌طور که برانکو سطح و شدت تمرینات را در فوتبال ایران بالا برد و مربیان دیگر را مجبور کرد تا فشار تمرینات را بالاتر ببرند حالا او نیاز دارد تا بار دیگر یک پله هم از نظر آماده کردن بدن و ذهن بازیکنان و هم از نظر سیستم و تاکتیک بالاتر رود وگرنه به زودی مربیان و تیم‌های دیگر لیگ خود را به او می‌رسانند. برانکو چاره‌ای جز این ندارد که طرحی نو دراندازد.

اخبار مرتبط


پارس جنوبی۰- ۱ پرسپولیس/ هت‌تریک قهرمانی پسران برانکو، پرسپولیس دوازدهمین قهرمانی‌اش را دشت کرد

پرسپولیس با پیروزی یک بر صفر مقابل پارس جنوبی برای سومین بار پیاپی قهرمان لیگ شد

زمان: 27 اردیبهشت 98 01:20

واکنش باشگاه پرسپولیس به ادعای مجیدی/ ضعف خودتان را بپذیرید!

مدیر روابط عمومی باشگاه پرسپولیس در واکنش به ادعای فرهاد مجیدی مبنی بر اینکه قهرمانی پرسپولیس آرزوی وزیر و معاونش است، گفت: آقایان ضعفشان را بپذیرند و خودشان را اصلاح کنند.

زمان: 22 اردیبهشت 98 12:12

برانکو: نتوانستیم از موقعیت ها استفاده کنیم/قهرمان با سوت آخر مشخص می شود

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: موقعیت های زیادی برابر ماشین سازی داشتیم اما نتوانستیم از آنها استفاده کنیم.

زمان: 22 اردیبهشت 98 12:09

درخواست باشگاه پرسپولیس برای تامین امنیت جانی در اصفهان و تبریز!

مدیر عامل باشگاه پرسپولیس گفت: از فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و کمیته انضباطی خواسته‌ایم امنیت جانی هواداران و اعضای تیم را در دیدار با تراکتورسازی و سپاهان تامین کنند!

زمان: 7 اردیبهشت 98 12:54

سرپرست سپاهان: قرار نبود پرسپولیسی‌ها بالای سپاهانی‌ها بنشیند/ منظور یزدانی هوادارنماها بود

سرپرست تیم فوتبال سپاهان توضیحاتی در خصوص اتفاقات بازی پرسپولیس - سپاهان ارائه کرد.

زمان: 7 اردیبهشت 98 12:52
اینستاگرام فوتبال فانتزی 14بازیکن