فوتبال فانتزی Andrew  A. Robertson

Andrew Robertson

ملیت: اسکاتلندی اسکاتلندی
پست بازی: مدافع
پا: چپ
تاریخ تولد: 11 March 1994
سن: 29
قد: 178
باشگاه فعلی: لیورپول لیورپول
تیم ملی: اسکاتلند اسکاتلند
شنبه، 30 اردیبهشت 1402
1 - 1
دوشنبه، 25 اردیبهشت 1402
0 - 3
شنبه، 16 اردیبهشت 1402
1 - 0
چهارشنبه، 13 اردیبهشت 1402
1 - 0
یکشنبه، 10 اردیبهشت 1402
4 - 3
چهارشنبه، 6 اردیبهشت 1402
1 - 2
شنبه، 2 اردیبهشت 1402
3 - 2

افتخارات

لیگ قهرمانان اروپا لیگ قهرمانان اروپا 1 قهرمانی
2018/2019
جام باشگاه های جهان جام باشگاه های جهان 1 قهرمانی
2019
سوپر جام اروپا سوپر جام اروپا 1 قهرمانی
2019/2020
انتخاب فصل:
انتخاب لیگ:
قیمت: 7میلیون
کل امتیاز: 169
گل زده: 0
پاس گل: 13
کلین شیت: 21
گل خورده: 57
کارت زرد: 5
کارت قرمز: 0
فیکس: 43
ذخیره: 9

 

 

اندی رابرتسون (اندرو رابرتسون) مدافع چپ اسکاتلندی تیم لیورپول در 11 مارس 1994 در شهر گلاسگو به دنیا آمد. اندی از کودکی طرفدار تیم سلتیک بود و توانست به تیم نوجوانان این تیم نیز راه یابد اما در 15 سالگی به دلیل جثه ی کوچک از این تیم کنار گذاشته شد. پس از آن رابرتسون به تیم کویینز پارک اسکاتلند در لیگ سه این کشور پیوست. اندی در سال 2012 به تیم اصلی راه یافت و مهره ی فیکس این تیم شد. او در فصل 2012-13، 43 بازی برای این تیم انجام داد که ماحصل آن 2 گل و 3 پاس گل بود. فصل بعد اندی به تیم داندی یونایتد در لیگ برتر اسکاتلند پیوست و برای این تیم نیز 44 بازی انجام داد و 5 گل زد و 6 پاس گل داد. اندی رابرتسون علیرغم اینکه در پست دفاع بازی میکند، اما توانایی زیادی در نفوذ کناره های و گلزنی و ارسال پاس گل دارد. سرعت بالای او به این امر کمک بسیاری می کند. در جولای 2014، باشگاه هال سیتی انگلیس با مبلغ 2.85 میلیون پوند اندی رابرتسون را به خدمت گرفت. اندی از همان ابتدا در ترکیب ثابت هال سیتی قرار گرفت و اولین بازیش را برابر کویینز پارک رنجرز در لیگ جزیره انجام داد. او در اولین ماه حضورش در این تیم، به عنوان بهترین بازیکن ماه انتخاب شد و تا پایان فصل 24 بازی برای این تیم انجام داد اما عملکرد خوب او نیز نتوانست از سقوط هال سیتی جلوگیری کند. او فصل بعد نیز در هال سیتی حضور داشت و 52 بار در ترکیب این تیم قرار گرفت و 4 گل زد و 5 پاس گل داد. اولین گل او برای این تیم در برابر برنتفورد رقم خورد که هال سیتی با پیروز در این بازی به صدر جدول چمپیونشیپ صعود کرد. هال سیتی با پیروز بر شفیلد دوباره به لیگ صعود کردند و فصل بعد رابرتسون به یکی از بهترین بازیکنان این تیم تبدیل شد و زیر ذره بین تیم های بزرگ جزیره قرار گرفت. در جولای 2017، رابرتسون پس از سه فصل حضور در هال سیتی با 8 میلیون پوند راهی آنفیلد شد. او  در اولین بازی خود برای لیورپول، در هفته ی دوم لیگ جزیره در برابر کریستال پالاس بازی کرد و عنوان بهترین بازیکن زمین را ازآن خودکرد. اندی تا نیم فصل 2017-18 اکثرا حتی در ترکیب 18 نفره نیز قرار نمی گرفت و در حضور مورنو به یک سکونشین تبدیل شده بود اما پس از آن با نظر کلوپ از هفته 15 و بازی برابر برایتون، به یار فیکس ترکیب لیورپول تبدیل شد و تا پایان فصل در 30 بازی به میدان رفت و یک گل برابر برایتون به ثمر رساند و 5 پاس گل نیز داد. لیورپول در این فصل در لیگ قهرمانان اروپا با شکست برابر رئال نائب قهرمان شد. اما فصل قبل برای اندی فصلی رویایی بود. او مهره ی مورد اعتماد کلوپ در دفاع بود و البته در حمله نیز بسیار موفق بود. او در 36 بازی لیگ توانست 11 پاس گل به هم تیمی هایش بدهد که برای یک مدافع کناری آماری بسیار عجیب و فوق العاده است! او فصل پیش به همراه لیورپول قهرمان لیگ قهرمانان شد و با 97 امتیاز پس از سیتی به نائب قهرمانی لیگ جزیره رسیدند. رابرتسون سال پیش هم در تیم منتخب لیگ جزیره حضور داشت و هم در تیم منتخب لیگ قهرمانان اروپا! او هم اکنون یکی از بهترین مدافعان چپ جهان است که به همراه ون دایک، الکساندر آرنولد و ماتیپ، خط دفاعی بسیار قدرتمندی را برای لیورپول تشکیل داده اند. رابرتسون این فصل نیز در سوپرکاپ اروپا و سوپرکاپ انگلیس مهره ثابت کلوپ در دفاع چپ بود و لیورپول در سوپرکاپ انگلیس با شکست برابر منچستر سیتی از قهرمانی باز ماند اما در سوپرکاپ اروپا با پیروز بر چلسی در ضربات پنالتی به قهرمانی دست یافت.

 

 

 

در فوتبال ملی او تاکنون 4 بار برای تیم زیر 21 ساله های اسکاتلند بازی کرده است و از سال 2014 نیز عضو تیم بزرگسالان اسکاتلند است و سه گل ملی نیز در کارنامه دارد. او اولین بازی ملی خود را برابر لهستان انجام داده است و گل های ملی او نیز به تیم های انگلیس، لیتوانی و قبرس بوده است. اندی رابرتسون هم اکنون کاپیتان اول تیم ملی اسکاتلند نیز هست.

جالب است بدانید در سال 2012، رابرتسون به دلیل نداشتن پول و شغل، از افسردگی رنج می برد و هم اکنون پس از هفت سال، قهرمانی لیگ قهرمانان را تجربه کرده است و کاپیتان تیم ملی کشورش است! عکس زیر توییت او در سال 2012:

 

 

 

افتخارات باشگاهی: داندی یونایتد: نائب قهرمان جام حذفی اسکاتلند

لیورپول: یک قهرمانی و یک نائب قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا و یک سوپرکاپ اروپا

عناوین فردی: یک بار بهترین بازیکن جوان سال اسکاتلند، یک بار حضور در تیم منتخب لیگ قهرمانان اروپا، یک بار حضور در تیم منتخب لیگ جزیره و یک بار حضور در تیم منتخب لیگ اسکاتلند

نویسنده: هادی زمانیان